Holokaust – znaczenie słowa

r.

Drogi Panie Rabinie
czy moglby mi Pan wyjasnic, co oznacza w sensie biblijnym slowo HOLOKAUST. Jak mi wiadomo z Biblii Abraham zlozyl Bogu calopalna ofiare, bo tak pragnal Go uczcic.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego wspolczesny swiat nie rozumiejac sensu Ofiary calopalnej, tak bardzo szafuje tym slowem. Mnie sie wydaje, ze zaden Zyd szanujacy swoje zycie nie oddawal w okrotnych zakladach smierci swojego zycia, jako dobrowolna ofiare zlozona Bogu. Jesli sie myle to prosze o pelna odpowiedz.
Odpowiedź:
Szanowny Panie
Słowo holokaust faktycznie oznacza ofiarę całopalną. Ale naturalnie Holokaust po drugiej wojnie swiatowej ma inne znaczenie i trzeba te dwa terminy rozgraniczyc. Nie jestem w stanie Panu odpowiedzieć kto pierwszy zastosował słowo Holokaust na określenie zagłady jaka miała miejsce, myślę, że trzeba by szukać w literaturze anglojęzycznej. Oczywiście nie chodzi o to, że Żydzi poświęcali się i szli na śmierć, by uczynić ofiarę. Dlatego po hebrajsku używamy słowa Shoah, czyli całkowita zagłada, by własnie uniknąc tych skojarzeń z pozytywnym znaczeniem całopalenia. Tak się przyjęło jednak, że na całym świecie używa się tego określenia. Myślę, że trzeba by się skonsultować z językoznawcą w tej kwestii.
Z wyrazami szacunku