studiowanie Talmudu

r.

Dzień dobry, chciałbym zapytać o Talmud - o to jakie jest Jego miejsce w życiu dzisiejszych żydów - świadomych wyznawców judaizmu, a jakie powinno ono być według rabinów. I jakie jest ich stanowisko wobec studiowania lub po prostu czytania Talmudu przez nie-żydów. Czy jest szansa, by Go kupić i posiadać w prywatnym domu lub czytać pod okiem kogoś wyznaczonego i z czego takie stanowisko (jeżeli istnieje) wynika?


Odpowiedź:
Witam Pana serdecznie
Talmud zajmuje niezwykle ważne miejsce w życiu każdego Żyda. Ale ponieważ jest napisany w języku aramejskim nie każdy może go zgłebić, tak, jak robią to rabini. Ale po to właśnie są oni, by dotrzeć do głębi znaczenia i móc przekazać ją dalej. Oczywiście byłoby bardzo dobrze, gdyby więcej osób próbowało zrozumieć Talmud, nie każdy jendak jest w stanie. Rabini posiadają siłę umysłu, która jest darem od B-ga, nie każdy człowiek ma ten dar.
W historii było wielu nie-Żydów, którzy studiowali Talmud jako księgę pełną mądrości. Nie ma przeciwskazań by to robić samemu. Jedyny problem to, że nie ma tłumaczenia, więc trzeba znać aramejski.
Pozdrawiam