Jom HaZikaron – 4 Ijar, 19 Omer

r.
Dzień 4 Ijar, 19 Omer - Jom HaZikaron to Izraelski Dzień Pamięci, który jest oficjalnym dniem pamięci poległych żołnierzy i cywilów, którzy padli ofiarą terroryzmu.
W synagogach odmawiane są specjalne poświęcone Jom HaZikaron modlitwy. Obejmują one m.in. motyw Techolim 9: „Dla wodza, po śmierci syna” i Techilim 144: „Błogosławiony niech będzie Haszem, Skało moja, który ćwiczy ręce moje do wojny i palce do walki”, modlitwy za zmarłych Izkor.
Dzień rozpoczyna się syreną poprzedniego wieczoru o godzinie 20:00 (20:00), ze względu na to, że w systemie kalendarza hebrajskiego dzień zaczyna się o zachodzie słońca. Syrena rozbrzmiewa w całym Izraelu i trwa minutę, podczas której Izraelczycy zatrzymują wszystko, łącznie z jazdą w autostradach, samochodach etc i stoją w milczeniu, upamiętniając poległych i okazując szacunek.
Zgodnie z prawem wszystkie miejsca rozrywki są zamknięte od wieczora dnia Jom HaZikaron. Regularne programy telewizyjne ustają na jeden dzień, zastępują jej programy, audycje o tematyce tego dnia, a nazwiska i stopnie każdego żołnierza, który zginął za Izrael, są wyświetlane w 24-godzinnej transmisji telewizyjnej.