Mykwa

r.

DSC 7232 2762-1Mykwa - Oczyszczające wody.

Nie ma na tym świecie nic bardziej świętego, nic bardziej drogocennego dla Stwórcy niż zjednoczenie mężczyzny z kobietą. W końcu jest to też źródło życia. Co może być bardziej cennego niż życie i niż źródło, z którego pochodzi życie?
Jest to także święte, ponieważ pierwotnie stworzona nieskazitelna istota ludzka była mężczyzną i kobietą połączonymi w jedną całość. W taki sposób istniejemy w umyśle Boga. Tak więc nikt z nas nie może osiągnąć pełni dopóki nie odzyska pierwotnej jedności ciała i ducha.

Drogocenne rzeczy przechowuje się w zamkniętych pojemnikach. Róże skrywają się za kolcami. Są ubrania, które zakładasz do pracy czy zabawy, ale są też w twojej szafie tak wartościowe skarby, że wyjmuje się je tylko na specjalne okazje i pod szczególnymi warunkami. Zjednoczenie mężczyzny i kobiety jest tak cenne, że jeśli traktowane jest przygodnie, bez warunków i ograniczeń, staje się odpychające a nawet niszczycielskie.

Wyjaśnimy, dlaczego w żydowskim sposobie życia, pomiędzy mężem a żoną istnieje cykl jednoczenia się i rozdzielania. I dlaczego najważniejszą instytucją żydowskiego życia, obok domu, jest mykwa, która znajduje się w wirze tego cyklu. Wszak  cenne rzeczy pozostają piękne tylko wtedy, gdy postępujesz zgodnie z zaleceniami ich wytwórcy.

Ulepszenie małżeństwa.
Istnieje również bardzo praktyczny powód przestrzegania tych zasad: powodują one „iskrzenie”. W końcu nawet pływanie z rekinem może spowszednieć, jeśli staje się codziennym zajęciem. Z drugiej strony, zwykły kamień, jeśli zapomni się o nim na jakiś czas staje się klejnotem budzącym pożądanie. Skromność i czas rozdzielenia sprawiają, że związek jest żywy i ekscytujący.
Bardzo często pary opowiadają, że ich związek się odnawia, gdy zaczynają oni żyć przestrzegając reguł rozdzielenia i mykwy. Być może dlatego parkingi przy mykwach stały się tak zatłoczone w ostatnich dziesięcioleciach, gdyż coraz więcej par, młodych i starszych, czyni [mykwę] częścią swojego życia – czasem nawet tacy ludzie, którzy nie przestrzegają żadnych innych żydowskich rytuałów.

Uzdrowisko dla duszy.
Dzisiejsze mykwy wyglądają bardziej jak modne uzdrowiska niż miejsce rytualnego obmycia. Luksusowe łazienki i toalety, wyposażone w umywalnie, wanny i kosmetyki stały się już standardem. Zazwyczaj są tam czyste ręczniki, jednorazowe kapcie, wygodne szlafroki, mydło, szampon, nożyczki do paznokci i wszystkie inne niezbędne przedmioty.
Wiele kobiet mówi o zanurzeniu w mykwie jako duchowym wyniesieniu, to stan, w którym nie ma nic, co stałoby pomiędzy tobą a twoim Bogiem, powrót do niewinności narodzin, uświęcenie wszystkiego, co jest kobiece. W rzeczywistości to nie tylko twoja dusza i ciało doznają duchowego wyniesienia, ale cała twoja rodzina i dom.

Dusza twojego dziecka.
Przy poczęciu każdego dziecka jest troje partnerów: matka, ojciec i Ten Jedyny na Wysokościach.
Jedyny na Wysokościach dostarcza tchnienia życia. Ale Kabbała mówi nam, że tchnienie to jest zbyt wzniosłe, aby mogło zawrzeć się w fizycznym ciele bez ochrony. Tak jak astronauta potrzebuje kosmicznego skafandra a nurek głębinowy wyposażonego stroju do nurkowania, tak i dusza pochodząca do Boga potrzebuje okrycia, które pozwoli jej przeżyć oraz porozumiewać się z ciałem i światem zewnętrznym.
„Szata” umożliwiająca przeżycie jest dostarczana przez matkę i ojca – pozostałych dwóch partnerów. Jest ona ukształtowana według ich myśli i postępowania przed i w czasie poczęcia, według ich skromności i ich stosowania się do praw oddzielenia i zanurzania w mykwie.
Wszystkie dobre czyny i myśli, człowiek osiągnie w życiu za pośrednictwem tej „szaty”. Nawet życie i błogosławieństwa, które człowiek otrzymuje z Góry muszą przyjść poprzez nią. Sama dusza może być czysta i lśniąca, ale jeśli ta „szata” nie pasuje, światło będzie miało wielkie trudności aby się przebić.
Dlatego mędrcy Kabbały mówią, że duchowy stan świata zależy od świętości naszych relacji jako mężczyzn i kobiet.

Gdzie rozpocząć.
Życie zaczyna się od nowa każdego poranka i każdy moment może być świtem. Ponieważ przeszłość nie jest określana przez to, co się wydarzyło, ale przez to dokąd teraz cię to poprowadzi. Nawet po wielu latach małżeństwa, nawet jeśli przeminęły już twoje lata przeznaczone na płodzenie dzieci, wody mykwy ciągle czekają na ciebie.
Porozmawiaj z żoną rabina lub opiekunką mykwy. Mężczyźni mogą porozmawiać z rabinem. Jak długo istnieje życie, klucze do źródła życia są w twoich rękach.
Odwiedź stronę www.mitzvahcampaigns.org/mikvah znajdziesz tam informacje, kontakty, artykuły i fotografie oraz wirtualną podróż po mykwach świata.

Podsumowanie w skrócie:
1. Mykwa to basen zbudowany w oparciu o naturalny ciek wodny, taki jak źródło lub woda deszczowa.
2. Kobieta odlicza siedem dni po ustaniu menstruacji a następnie zanurza się w mykwie.
3. Przed zanurzeniem się w mykwie kobieta musi umyć się dokładnie, aby pomiędzy ciałem kobiety a wodą nie istniało żadne oddzielenie.
Odmawia się poniższe błogosławieństwo
Baruch Ata Adonaj Elohenu melech haolam, aszer kidszanu bemicwotaw weciwanu al hatewila.
Co oznacza:
Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, który uświęcił nas Swoimi przykazaniami i nakazał nam zanurzać się [w mykwie].
4. Od początku menstruacji aż do zanurzenia w mykwie stosunki małżeńskie są zakazane. Przestrzega się również pewnych innych środków ostrożności, aby stworzyć strefę zabezpieczenia.