Mezuza

r.

Mezuza - najlepszy system ochrony domu
Każdy właściciel domu wie, że to nie te przyrządy z błyskającymi światełkami chronią dom, chroni go policja-"security", on musi tylko być pewny, że te przyrządy są podłączone i działają.
Mezuza na twoich odrzwiach działa w zasadzie w ten sam sposób, jeśli tylko jest połączona z Najwyższą Agencją Ochrony. Dużo wyższą.


W rzeczywistości tak działa każda micwa – tefilin, świece szabatowe, studiowanie Tory, akty dobroczynności. Pomyśl o nich jako o szczególnego rodzaju połączeniach, które sprawiają, że jesteś w nieprzerwanej łączności z Nieskończonym Komputerem Centralnym Wszystkiego.
Jednak mezuzy mają szczególną zaletę: one łączą bezpośrednio z ochronnym działaniem dostarczanym z Góry. Tak uczyli mędrcy Talmudu: umieść mezuzę przy twoich drzwiach a będziesz chroniony wewnątrz i na zewnątrz. To jest coś, czego nie oferuje żadna ziemska agencja ochrony.
Dlatego w 1974 roku, gdy zaczął narastać terroryzm, Rebbe, Rabin Menachem M. Schneerson wypowiedział ogólno światową batalię – atak mezuzami. Dzięki tej kampanii, mezuzy ponownie stały się wszędzie powszechnym zjawiskiem na żydowskich odrzwiach.
Kabała o mezuzie.
Sefer Jecira Księga Tworzenia, starożytny tekst kabalistyczny mówi o tym w jaki sposób dwadzieścia dwie litery alfabetu hebrajskiego to w rzeczywistości dwadzieścia dwa wyrażenia Boskiej energii. Kształt każdej hebrajskiej litery odzwierciedla rodzaj energii, którą niesie ta litera.
Kabała uczy, że świat został stworzony przy użyciu dwudziestu dwóch wypowiedzeń. To dlatego nawet małe uszkodzenie litery, znajdującej się w kluczowym miejscu – np. w mezuzie  – może przerwać właściwy przepływ energii. Z drugiej strony doskonale wypisana mezuza, może przynieść jej właścicielowi piękno i obfitość życia.
Gdzie mogę dostać mezuzę wolną do problemów?
Rabin Chabadu pomoże ci nabyć uwierzytelnioną mezuzę i odpowie na pytania gdzie i jak ją przymocować – a wszystko to bezpłatnie.
Jak przymocować mezuzę?
Przed przymocowaniem mezuzy do odrzwi należy odmówić poniższe błogosławieństwo:
Baruch Ata Adonaj Elohenu melech haolam, aszer kidszanu bemicwotaw weciwanu likboa mezuza.
Co oznacza:
Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, który uświęcił nas Swoimi przykazaniami i nakazał nam przytwierdzać mezuzę.
Jeśli za jednym razem przytwierdza się więcej niż jedną mezuzę, wystarczy wypowiedzieć tylko jedno błogosławieństwo. Gdy przytwierdza się mezuzę do przejścia w kształcie łuku, nie odmawia się błogosławieństwa.
Sprawdzanie
Każda mezuza musi być sprawdzona przez godnego zaufania sofera (kopistę) przynajmniej dwa razy w ciągu siedmiu lat. Temperatura i zmiany pogody, a także czas, mogą powodować, że atrament wyblaknie i popęka, czyniąc mezuzę niezdatną. Mezuza powinna być sprawdzona w momencie jej zakupu.
Jak 'działa' mezuza
1. Bóg powiedział Moszemu: Zroluj malutki zwitek z tekstem „Słuchaj Jisraelu...” i przytwierdź to do swoich odrzwi (Dewarim 6:9).
2. Wykwalifikowany sofer (kopista) skrupulatnie wypisuje każdą literę tekstu „Słuchaj Jisraelu...” (oczywiście po hebrajsku) na kawałku pergaminu, według ścisłych reguł tradycji, przekazanej od Moszego.
3. Mezuzę zawija się od strony lewej do prawej i umieszcza się ją właściwą stroną do góry w ochronnym pojemniczku.
4. Odmawiasz błogosławieństwo i przytwierdzasz mezuzę gwoździami, pinezkami lub taśmą klejącą, na każdych odrzwiach w domu i w miejscu pracy – po prawej stronie (wedle tego jak wchodzisz do pomieszczenia) na dole górnej trzeciej części odrzwi (dzieląc wysokość odrzwi na trzy części). Nachyl mezuzę (pod kątem 45 stopni, jeśli to możliwe) tak by jej góra zwracała się ku wnętrzu pomieszczenia.
5. Mezuza wybiera i nawiązuje połączenie, wypełniając twoją przestrzeń zdrową energią i dając poczucie ochrony wszystkim mieszkańcom.
Co może być nieprawidłowe – najczęstsze przypadki
Jak powiedzieliśmy, musisz się upewnić czy twoje urządzenie zabezpieczające jest podłączone. Oto kilka najczęstszych usterek, na które trzeba uważać:
1. Pojemniczek na mezuzę przy twoich drzwiach może okazać się pusty. Pusty pojemnik to nie mezuza.
2. Być może nie jest pusty, ale zwój w środku to tylko kserokopia. To również nie jest mezuza.
3. Być może było to napisane ręcznie przez kopistę, ale przez takiego, który nie był zbyt ostrożny. Może brakować liter czy nawet słów, albo mogą być niepoprawnie napisane. Niestety jest tak w przypadku wielu współczesnych mezeuz
4. Być może było to napisane przez doskonałego, bardzo religijnego, świętego sofera (kopistę), ale ktoś inny zwinął mezuzę niewłaściwie lub przytwierdził ją górą na dół.
5. Być może wszystko zostało zrobione doskonale, ale od tamtej pory, wilgoć i susza dokonały swego.
Wszystko to wyjaśnia, dlaczego mezuza powinna być sprawdzana przez wyszkolonego kopistę gdy jest nabywana, a następnie ponownie, dwukrotnie w ciągu każdych siedmiu lat.