Najpiękniejsze miejsca Ziemi Izraela – Morze Martwe

r.
Historia:
Spalona pustynia, na której obecnie znajduje się Morze Martwe, była niegdyś żyzną równiną, przez którą przepływała rzeka Jordan, okresowo zalewając całą równinę i tworząc bujną krainę. Wykopaliska dostarczają dowodów na istnienie tam wczesnej, wyrafinowanej cywilizacji.
Z Tory możemy zidentyfikować tę cywilizację jako Sodomę i jej miasta siostrzane. Tora opisuje także losy tej cywilizacji. Jak opisano w Księdze Rodzaju/Bereszit, tamtejsi ludzie byli nieodwracalnie źli, niegodziwi. Modlitwy Abrahama w ich imieniu okazały się nieskuteczne i „B-g starł te miasta i całą równinę z powierzchni Ziemi”.
Dawniej zielony obszar stał się jałową, pokrytą solą pustynią, a z wnętrzności ziemi wydostały się toksyczne substancje.
Wody Jordanu zaczęły gromadzić się w tej głębokiej szczelinie, tworząc rozległe jezioro wypełnione solą i asfaltem. W języku hebrajskim jezioro to nazywa się Jam Hamelach - „Morze Słone”, a ponieważ ryby, organizmy i rośliny nie mogą żyć w tej wodzie, znane jest również jako „Morze Martwe”.
Po zniszczeniu Sodomy Morze Martwe, choć nie było już żyzną ziemią, okresowo nadal było źródłem bogactwa. Egipska królowa Kleopatra zbudowała w okolicy fabryki kosmetyków i farmaceutyków. Później Nabatejczycy wydobywali asfalt z Morza Martwego i sprzedawali go Egipcjanom. Egipcjanie używali asfaltu do balsamowania swoich zmarłych. (Słowo „mumia” w rzeczywistości pochodzi od egipskiego słowa oznaczającego asfalt.)
Herod Wielki, który w pobliżu Morza Martwego zbudował kilka twierdz, z których najsłynniejszą jest Massada, stworzył nad Morzem Martwym jedno z pierwszych na świecie uzdrowisk (dla siebie).
Otaczająca pustynia – cicha, płonąca, majestatyczna – nie może zostać zignorowana. Wiele sekt duchowych znalazło schronienie w jego jaskiniach i górach. Jedną z nich w czasach rzymskich była grupa esseńczyków, którzy pozostawili nam Zwoje znad Morza Martwego.
(ilustracja: Pikiwiki/Esti Kaplan)

udostępnij