Pesach – Wielkie Święto Żydowskie

r.

Pesach - Wielkie Święto obchodzone przez naród żydowski na cześć i ku pamięci wyjścia Żydów z niewoli egipskiej oraz wielkie cuda, które się zdarzyły wtedy za sprawą B-ską.
Uważane za jedno z najważniejszych świąt w judaizmie.
Nazwa „Pesach”/ "פסח" pochodzi od hebrajskiego słowa „pasach”, co oznacza „przeszedł obok”/ „ominął”: chodzi o dziesiątą plagę, którą Najwyższy zesłał na Egipt, Egipcjan, przy tym jakby „omijał” domy żydowskie. Pesach rozpoczyna się wieczorem 15 dnia żydowskiego miesiąca Nisan (w tym roku jest to wieczór 5.04.2023) i trwa 7 dni w Ziemi Izraela i 8 dni w diasporze, jak u nas w Polsce. W Pesach Żydzi jedzą macę - przaśny chleb, przaśny chleb - jest to jedno z głównych przykazań Najwyższego, związane z Pesach. Tora surowo zabraniała używania "chamec" (zaczynu) - ciasta lub produktów zbożowych powstałych na zakwasie lub fermentacji przez wszystkie dni Pesach.
Centralnym wydarzeniem święta Pesach jest pierwszy wieczór, kiedy urządzają specjalny uroczysty posiłek – seder pesachowy, podczas którego przede wszystkim je się mące (najlepiej mące-szmurę ręcznie robioną), maror - gorzkie zioła oraz opowiadają historię tego święta, czytając Pesachową Hagadę; seder również wyróżnia szereg innych pięknych żydowskich tradycyjnych rytuałów. Spędza się serdder pesachowy w gronie bliskich, rodziny, przyjaciół w ciepłej, uroczystej świątecznej atmosferze.


udostępnij