Radosny dzień sądu

r.

Radosny dzień sądu
W najbliższy poniedziałek wyznawcy judaizmu podczas święta Rosz Haszana będą cieszyć się z nadejścia nowego, 5769 roku
Warszawa, 24 września 2008 r. -- Święto Rosz Haszana, żydowski Nowy Rok, rozpocznie się w tym roku 29 października po zmierzchu i potrwa 2 dni. Dla wyznawców judaizmu będzie to ważne wydarzenie religijne: rocznica stworzenia świata, sąd B-ga nad ludźmi
i dzień, w którym ludzie odnawiają swoją więź ze Stwórcą.

Według kalendarza hebrajskiego 29 października rozpocznie się rok 5769, ponieważ zgodnie z tradycją żydowską stworzenie świata nastąpiło w 3761 roku p.n.e., liczonym według kalendarza gregoriańskiego.
Jeszcze przed nadejściem tego święta żydowskie gospodynie przygotowują świąteczne jedzenie, jak np. znany wielu Polakom cymes - słodką potrawę opartą m.in. na marchwi, rodzynkach i miodzie. Przygotowywane są też symbole tego święta – jabłko, miód, ryba, owoc granatu i oczywiście świece, których zapalanie należy do kobiet. Noworoczna atmosfera ogarnia wszystkich członków społeczności żydowskich na całym świecie. Mężczyźni zakładają odświętny strój już w przeddzień obchodów. Kobiety zaś na ten dzień wybierają najlepszą biżuterię.
Jednak Rosz Haszana to coś więcej niż po prostu powitanie nowego roku. Rosz Haszana w judaizmie to także dzień sądu. Żydzi przeprowadzają więc rachunek sumienia i w ten sposób odnawiają swoją więź z B-giem.
„Mimo, że jest to sąd, to jednak wszyscy cieszymy się na ten dzień. Wierzymy bowiem, że B -g nas kocha i że jego osąd będzie łaskawy” - powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, przedstawiciel Chabad Lubawicz Polsce i dodał: „Bardzo się cieszę, że możemy obchodzić Rosz Haszana w Polsce - kraju, który przez setki lat był domem milionów Żydów. Współistnienie świąt różnych religii w Polsce to nasza piękna, wspólna tradycja, z której wszyscy możemy być dumni.”  
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.
Więcej informacji o Rosz Haszana i Chabad Lubawicz w oddzielnym, załączonym materiale.
Poniżejopisy do załączonych zdjęć.
Szofar – barani róg symbolizujący trąbę, która zabrzmi na końcu czasów w Dniu Sądu. W szofar dmie się w oba dni Rosz Haszana oraz w każdy poranek miesiąca Elul, poprzedzającego święto, poza Szabatem i wigilią Rosz Haszana.
Jabłko maczane w miodzie - Podczas Rosz Haszana na świątecznym stole nie może zabraknąć jabłek, których kawałki zanurza się w miodzie, by nadchodzący rok był pomyślny i słodki. Zgodnie z tradycją, podczas spożywania jabłek wymawia się słowa: „Aby było Twoją wolą dać nam znów dobry i słodki rok”.