Simchat Tora

r.

Dnia 23 Tiszrei obchodzimy Święto Simchat Tora - Radość Tory (W Erec Israel Święto Simchat Tora obchodzone jest razem z Szmini Aceret dnia 22 Tiszrei). 

Dzień ten uświęca zakończenie rocznego cyklu czytania Tory. Ostatni jej fragment ostatniej piątej Księgi Tory "Wezot haberacha" zostaje odczytany właśnie w Święto Simchat Tora.  

Pięcioksiąg Mojżeszowy - Humasz podzielony jest na 53 części nazywane parszami. Każdego tygodnia czytamy jedną parszę zamykając pełen cykl zwoju Tory w ciągu roku. Cykl zaczyna się w ostatni Szabat miesiąca Tiszrei, a kończy w czasie Simchat Tora, kiedy świętujemy zamknięcie jednego cyklu czytania i początek kolejnego.

Hakafot

Kiedy świętujemy, w noc Simchat Tora wyjmujemy z arki zwoje Tory, siedem razy obchodzimy z nimi bimę tańcząc i śpiewając.

Następnego ranka wzywamy wszystkich (łącznie z dziećmi) do Tory, gdy kończymy czytanie z Tory. Wtedy, w ramach wskazówki lub inspiracji, ponownie zaczynamy czytać Torę od słów „Na początku” – aby przypomnieć sobie, że cokolwiek widzimy, wszystko to pochodzi od jedności nazywanej Bogiem. Potem ponownie śpiewamy i tańczymy z Torą.

Gdzie jeszcze istnieje inny naród, który tańczy z księgą? Dla Żydów Tora nie jest tylko księgą do studiowania, jest życiem. Przez ponad 3300 lat mocno się jej trzymaliśmy, mimo wszelkich przeciwieństw, a ona trzymała nas przy życiu. W Simchat Tora to prawie sama Tora chce się cieszyć. My stajemy się jej nogami.

Znów do pracy

Tiszrej jest jednym długim okresem podekscytowania. Kiedy się kończy, ponownie zanurzamy się w codzienności, w świecie pracy. Teraz ta codzienność będzie całkiem inna, ponieważ Wielkie Święta nas zmieniły. Jesteśmy połączeni i ożywieni; razem stworzymy zupełnie nowy, bardziej przyjazny świat.

Błogosławieństwa przy zapalaniu świec przy świątecznych okazjach:

1. Baruch Ata Adonaj Elohejnu Melech Haolam Aszer Kidszanu Bemicwosaw Weciwanu Lehadlik Ner Jom Hazikaron  (Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Izraelskich i OfiarTerroryzmu)

2. Baruch Ata Adonaj Elohejnu Melech Haolam Aszer Kidszanu Bemicwosaw Weciwanu Lehadlik Ner Szel Szabos W’Szel Jom Hakipurim.

3. Baruch Ata Adonaj Elohejnu Melech Haolam Aszer Kidszanu Bemicwosaw Weciwanu Lehadlik Ner Szel Jom Tow.

4. Baruch Ata Adonaj Elohejnu Melech Haolam Szehechejanu Wekijemanu Wehigianu Lazman Haze.

5. Baruch Ata Adonaj Elohejnu Melech Haolam Aszer Kidszanu Bemicwosaw Weciwanu Lehadlik Ner Szel Szabos Kodesz.