Sukot – zamieszkaj w sucie

r.

Święto Sukot, upamiętniające troskę Wiekuistego o naród żydowski podczas ich 40-letniej podróży przez pustynię (1313-1273 p.n.e.), obchodzone jest przez siedem dni, począwszy od wigilii 15 Tiszrei. nakazano nam „mieszkać” w suka – chatce o tymczasowej konstrukcji, pokrytej dachem z surowej, niedokończonej materii roślinnej (gałęzie, trzciny, bambus itp.) – co oznacza doczesność i kruchość ludzkiego zamieszkania i człowieka schronienia i naszej całkowitej zależności od ochrony i opatrzności B-żej.
„Jak [spełnia się] micwę mieszkania w suce? Należy jeść, pić i mieszkać w suce dzień i noc, tak jak mieszka się we własnym domu w inne dni w roku: przez siedem dni człowiek powinien uczynić swoje mieszkanie czy dom swoim tymczasowym miejscem zamieszkania, natomiast swoją sukę mieszkaniem stałym” (Kodeks Prawa Żydowskiego, Orach Chaim 639:1).
Co najmniej jeden k'zayit (ok. 1 uncji) chleba należy zjeść w suce w pierwszy wieczór Święta, między zapadnięciem zmroku a północą. Odmawiane jest specjalne błogosławieństwo Leisziw BaSuka. Przez resztę dni Święta wszystkie posiłki należy spożywać w suce, jak nakazuje Kodeks Prawa Żydowskiego (po poradę można skontaktować się z Rabinemi, co stanowi „posiłek”). Zwyczajem Chabadu jest powstrzymanie się od jedzenia lub picia czegokolwiek poza suką, nawet szklanki wody.


udostępnij