Uroczyste obchody żydowskiego święta Chanuka w Polsce

r.

Uroczyste obchody żydowskiego święta Chanuka w Polsce
W tym roku lampa symbolizująca święto Chanuka rozbłyśnie w Sejmie oraz w centrum Warszawy przed Pałacem Kultury i Nauki
Warszawa, 18 grudnia 2008 r. – W Polsce, podobnie jak w innych krajach na całym świecie, odbędzie się uroczyste zapalenie lampy chanukowej. Zapalanie tych lamp w miejscach publicznych to jedna z wielu międzynarodowych inicjatyw podejmowanych przez wspólnotę Chabad Lubawicz, zarówno w wielkich metropoliach jak i małych miasteczkach.


Uroczystości związane z zapaleniem menory rozpoczną się w Polsce 21 grudnia (niedziela) o godz. 16.30. przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Po uroczystości, Hard Rock Cafe i Chabad Lubawicz zapraszają wszystkich do Hard Rock Cafe na koncert chasydzkiego wykonawcy rockowego Tuvii Boltona. Zaś 22 grudnia (poniedziałek) o godz. 16.00., lampa chanukowa zostanie zapalona w Sejmie. Chanuka potrwa osiem dni.
„W przedwojennej Warszawie świece chanukowe rozbłyskały licznie w  domach warszawskich Żydów. To starodawne święto rozgłaszające wieść o cudzie niosło ze  sobą symbolikę, z której siłę czerpał naród żydowski i wpisywało się w krajobraz przedwojennej stolicy, otwartej na wszystkie kultury i religie. Dziś świece chanukowe znów powróciły do Warszawy. Już po raz piąty w sercu stolicy zabłyśnie światło menory przypominając duchowe dziedzictwo i kulturę narodu, którego wielowiekową obecność na naszych ziemiach brutalnie przerwała Zagłada. Niech to światło, zrodzone z żydowskiej tradycji, będące także chrześcijańskim symbolem nadziei i mądrości, pozwoli nam na dzielenie wartości uniwersalnych, jednoczących ludzi dobrej woli.” – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
„Lampa chanukowa od lat zapalana jest w izbach parlamentu na całym świecie m.in. w Kongresie Stanów Zjednoczonych i Parlamencie Brytyjskim. Jesteśmy dumni, że także polski Sejm wpisuje się w tę przepiękną tradycję ”- powiedział Jarosław Kalinowski, Wicemarszałek Sejmu.
„Niezmiernie cieszy nas, iż uroczyste obchody Święta Chanuka w Polsce w miejscach publicznych stają się tradycją. Tegoroczne uroczystości mają charakter wyjątkowy. Są poświęcone pamięci ofiar niedawnych zamachów terrorystycznych w Indiach, w tym Rabina Gabriela Holtzberga i jego żony Rivkah, opiekujących się placówką Chabadu w Bombaju, którzy zginęli z rąk terrorystów.”– powiedział Rabin Szalom Ber Stambler, dyrektor polskiej placówki Chabadu.
Chanuka, zwana też Świętem Świateł, jest ściśle związana z historią narodu żydowskiego. Dziś zapalanie chanukowej lampy symbolizuje pokój, tolerancję i wolność – wartości kluczowe dla wszystkich ludzi.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata. W Polsce jest obecna od trzech lat. Oprócz krzewienia judaistycznej duchowości, Chabad poświęca dużo energii także na działalność edukacyjną i charytatywną. W Polsce jej celem jest przekazywanie Polakom oraz mieszkającym tu Żydom wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej.