Wypowiedzi Mędrców Talmudu na Temat Jedzenia i Picia

r.

Wypowiedzi Mędrców Talmudu na Temat Jedzenia i Picia

Kiedy Stary Hillel robił przerwy w nauczaniu swoich uczniów, to miał zwyczaj spacerowania wraz z nimi. Jeden z jego uczniów zapytał go: „Mistrzu dokąd idziesz?” i dostał odpowiedź: „idę do domu wyrządzić przyjemność mojemu gościowi”. Na co oni się go dalej pytali: „codziennie masz gościa?”. On im odpowiedział: „Czyżby ta biedna dusza nie była gościem w tym ciele? Dzisiaj jest ona tutaj a jutro jej nie będzie...”

(Midrasz Raba, Waikra 34)

Przysłowie: „Brzuch nosi nogi”

(Midrasz Raba, Bereszit 70)

Kiedy istniała Świątynia, Ołtarz służył do pokuty Izraela; dzisiaj czyni to jego stół.

(Talmud, Brachot 55a)

Kto wolno je, ten długo żyje.

 (Talmud, Brachot 54b)

Świat może przeżyć bez wina, ale bez wody nie da rady; świat może przeżyć bez pieprzu, ale bez soli nie da rady.

 (Talmud Jerozolimski, Harejot 3:5)

„Jedzenie jest czymś wspaniałym bo oddala bliskich i zbliża dalekich

 (Talmud, Sanhedrin 103)

Cztery rzeczy zostały powiedziane na temat chleba: Nie należy kłaść surowego mięsa na chlebie, nie podaje się pełnej szklanki nad chlebem, nie rzuca się chlebem i nie podpieraj miski chlebem.

 (Talmud, Brachot 50b)

Rabin Meir powiada: Drzewo z którego jadł Adam było winoroślem, bowiem nic nie jest w stanie przynieść większej niedoli niż wino.

Rabin Juda powiada: Było to pszenicą, bowiem dziecko nie ma dostatecznej wiedzy by wołać „Ojca” i „Matkę” zanim nie spróbował ziarna.

Rabin Nehemia powiada: Była to figa – rzecz, która ich zrujnowała była także ich poprawką, jak to stoi w (Genesis 3:7), „I zszyli liście figowe”

 (Talmud. Sanhedrin 70a-b)

Kiedy Noe wziął się do sadzania przyszedł do niego djabeł i powiedział: „Co ty tam sadzasz?” i on mu odpowiedział: „Winnicę”. Na co Diabeł do niego: „Czym ona się wyróżnia?” A on odpowiedział: „Ich płody są słodkie, zarówno gdy są mokre jak i suche, a także można z nich pędzić wino, które wnosi wesele do serca”. Na co Diabeł: „Może chciałbyś żebyśmy razem sadzali?” i powiedział Noe: „Tak”.

Co potem zrobił diabeł? On przyniósł jagnięcie i zarżnął je nad winem; potem przyniosl lwa i też go tam zarżnął; potem przyniósł małpę i zarżnął nad tym winem; potem zarżnął świnię; poczym dodał ich krew do wina i wytłumaczył Noemu: Kiedy ktoś pije jedną szklankę to staje się jak jagnięcie skromny i potulny. Po dwóch szklankach staje się mocny jak lew i zaczyna mówić z dumą: „Kto może się ze mną zrównać!”. Po trzech, ten ktoś zaczyna być podobny do małpy, zaczyna tańczyć, wygłupiać się i brzydko się wyrażać nie zdając sobie sprawy z tego co robi. Kiedy natomiast się upije, staje się jak świnia brudny i jak świnia zaczyna się tarzać w błocie.

 (Midrasz Tanchuma)

Nie należy rozmawiać podczas jedzenia aby zapobiec temu żeby jedzenie wpadło do tchawicy zamiast do przewodu pokarmowego co niewątpliwie stanowiłoby niebezpieczeństwo dla życia.

 (Talmud, Taanit 5b)

Rabin Ami powiedział: Na Sali naukowej daj pierwszeństwo mądrości; zaś przy stole daj pierwszeństwo wiekowi.

 (Talmud, Baba Batra 120a) Nasi mędrcy pouczali: Człowiek jedzący na ulicy podobny jest do psa. Są tacy co twierdzą, że powinien być pozbawiony prawa występowania jako świadek.

 (Talmud, Kiduszin 40b) W ubraniu w którym gotowałeś czajnik swojemu nauczycielowi nie podawaj mu szklanki do stołu.

 (Talmud, Szabat 114a) Chleb należy jeść na ostrzu szabli.

 (Zohar)