Mało znane wątki z historii Purim

r.

A wiecie że….

 

... Haman został powieszony na drugi dzień Święta Pesach. Natomiast w Purim  jest świętowana rocznica zwycięstwa Żydów w wojnie przeciwko ich wrogom - jedenaście miesięcy później.

... Hebrajskie imię Esther brzmiało Hadassah - Esther jest odpowiednikiem perskim jej żydowskiego (prawdziwego) imienia.

... Mordechaj był pierwszym w historii człowiekiem, nazywanym  „Żydem z Judei” (nie „Izraelita”).

... Achaszwerosz wybrał Estherę, ale przed tym szukał przez cztery lata szukał nowej królowej, 1400 kandydatek stawiło się na „casting” .

... Waszti - pierwsza żona Achaszwerosza była prawnuczką Nabuchodonozora, króla babilońskiego, za którego panowanie była zburzona Pierwsza Świątynia.

... Haman był tym, który doradzał Achaszweroszowi, by zgładził Waszti.

... Haman w przeszłości był niewolnikiem Mordechaja.

... Mordechaj, który odmówił kłaniać się Hamanowi był potomkiem Benjamina, jedynego z synów Jakuba, który nie ukłonił się przed  Esawem, przodkiem Hamana.

... Dekret Hamana nigdy nie został odwołany. Achaszwerosz wydał drugi dekret, dając Żydom prawo do samoobrony.

... Mordechaj był głębokim starcem, gdy zdarzył się Cud Purimowy. Już 79 lat wcześniej był on członkiem Sanhedrynu, najwyższego sądu rabinicznego w Jerozolimie.

... W królestwie Achaszwerosza mieszkali wszyscy Żydzi z całego świata tak więc wszystkich obejmował dekret Hamana -dekret zagłady.

... W całej Księdze Esthery ani razu nie jest wymienione imię B-ga.