Hej Tewes – Święto książki chasydzkiej (5 Tewet)
r.CHABAD ŚWIĘTUJE ŚWIĘTO KSIĄŻKI ŻYDOWSKIEJ
(które trwa cały tydzień 🙂)
Hei Tewet - 5 Tewet - Sąd Federalny w 1987 r. orzekł, że bezcenna biblioteka Agudasa Chasidei Chabad-Lubawicz nie jest własnością prywatną, ale należała i należy do chasydów Chabadu jako całości. 23 listopada 1987 roku, po tym, jak sąd apelacyjny potwierdził orzeczenie Sądu niższej instancji, książki w końcu wróciły do domu.
Wielkie kupowanie żydowskich książek w „Święto Książki Żydowskiej”.
Rekordowe zakupy w sklepach i online - historyczny dzień w nowoczesnej historii chasydzkiej.
Z ponad 2000 tomów w bogatym katalogu, Kehot Publication Society, który jest wiodącym na świecie wydawcą żydowskich książek. Prawie 20 procent ich rocznej sprzedaży odbywa się w ciągu jednego tygodnia pod koniec grudnia lub na początku stycznia. Wtedy księgarnia wydawnicza w Brooklynie w stanie Nowy Jork jest szczególnie oblegana. Dorośli napełniają swoje kosze książkami - tomami prawa żydowskiego, filozofii i historii chasydyzmu, rabinicznych traktatów - przechodzą od alejki do alejki dużej księgarni, w tym czasie dzieci "zatapiają się" w morzu swoich kolorowych książek z obrazkami.
W tym tygodniu sklep, który mieści się na rogu Eastern Parkway i Kingston Avenue w Crown Heights od wczesnych lat 80. XX wieku, oficjalnie pozostaje otwarty od rana do północy, ale w praktyce otwarty jest znacznie dłużej - „Jesteśmy otwarci dopóki ostatni klient nie odejdzie” - mówi Mendel Laine, redaktor zarządzający Kehota - „Nie jest niczym niezwykłym, że witamy miłośników książek do godziny trzeciej nad ranem”.
Witamy w Hei Tewet - piątym dniu hebrajskiego miesiąca Tewet, żydowskiego święta książek. Od 1987 roku ten dzień, który w tym roku odpowiada dacie 2 stycznia, jest dniem Ludzi Książki na całym świecie. Ponad dwie dekady temu Kehot wprowadził 50-procentową promocję właśnie w dniu Hei Tewet, jednak zainteresowanie i popyt wzrósł tak wysoko w ostatnich latach, że promocyjna sprzedaż została przedłużona do pełnego tygodnia.
Teraz przez cały tydzień do księgarni przybywają ludzi nie tylko z NYC i USA, ale z całego świata. Jednocześnie zamówienia zalewają stronę internetową Kehot - tam również dostępna sprzedaż - zamówienia internetowe docierają z miejsc, w których są społeczności żydowskie - z najbardziej odległych zakątków świata. Aby poradzić sobie z popytem online, Kehot zwiększa przepustowość, aby mieć pewność, że witryna się nie zawiesi.
Kehot, założony w 1941 r. Przez Szóstego Rebe - B'P Rabina Józefa Icchaka Schneersohna - wkrótce po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych z okupowanej przez nazistów Europy, jest głównym wydawnictwem ruchu Chabad Lubawicz. Od momentu powstania rozpowszechnił ponad 100 000 000 tomów w języku hebrajskim, jidysz, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, portugalskim, holenderskim, niemieckim, perskim i arabskim.
Trudne początki Święta Książki.
Hei Tevet upamiętnia dzień w 1987 r., kiedy Amerykański Sąd Rejonowy dla wschodniej dzielnicy Nowego Jorku orzekł w sposób zdecydowany, że ogromna i rzadka biblioteka zebrana przez Szóstego Rebbe, która gromadzi księgi ze Starego Świata należała - podobnie jak sam Rebbe - do ruchu Chabadu w całości. Przez tysiące lat żydowska mądrość, myśl i praktyka były przekazywane z pokolenia na pokolenie za pomocą słowa pisanego. Kiedy powstawały prasy drukarskie, dzieła żydowskie były jednymi z pierwszych drukowanych, dzięki czemu żydowskie księgi były czymś więcej niż tylko przedmiotami, ale pomostem w przekazie tradycji sięgającej Synaju.
Zimą 1985 roku wnuk szóstego Rebbe zaczął potajemnie usuwać setki rzadkich tomów z domu biblioteki w centralnej synagodze Chabadu przy 770 Eastern Parkway w dzielnicy Crown Heights na Brooklynie. Twierdził, że księgi były jego prywatną własnością, prawomocnie odziedziczoną po dziadku. Zanim jego działania zostały odkryte, sprzedał już wiele z nich na rzadkim rynku judaików, uzyskując sześciocyfrowy zysk; dystrybutorzy rzadkich ksiąg z kolei sprzedawali je za jeszcze wyższe kwoty. Wówczas trybem nadzwyczajnym został wydany nakaz sądowy, aby zatrzymać tę działalność. Sprawa trafiła następnie do sądu federalnego. Przez cały ten okres Rebbe, B"P Rabin Menachem M. Schneerson - zięć i następca szóstego Rebbego, spędzał godziny na rozmowach na temat duchowego wyzwania dla działań ruchu Chabad i międzynarodowego rozwoju, o którym tak naprawdę wierzy własność książek reprezentowany.
Ostatecznie Sąd Federalny orzekł na korzyść Chabad Lubawicz. Orzeczenie opierało się na założeniu, że Rebbe nie jest osobą prywatną, ale osobą publiczną, która jest synonimem ciała chasydzkiego. Lubawiczer Rebbe (zięć Rabina Józefa Icchaka i jego następca) nalegał, aby poświęcić z tej okazji czas na naukę ksiąg Tory („sefarim”) oraz powiększać swoje prywatne biblioteki, kupując kolejne księgi żydowskie.
Na zdjęciu: 23.11.1987 - od lewej: Rabin Yehuda Leib Groner, Rabin Dovid Raskin, Rabin Abraham Shemtov i Rabin Jehuda Krinsky.