Miesiąc Szwat

r.

Miesiąc Szwat (hebr. שבט) jest piątym miesiącem żydowskiego kalendarza cywilnego (licząc początek roku w miesiącu Tiszrei), a jedenasty kalendarza religijnego (licząc początek roku w miesiącu Nissan – wyjścia Izraelitów z Micraim)..

Szewat przypada na miesiące styczeń-luty w kalendarzu gregoriańskim. Liczy 30 dni.

W miesiącu Szewat obchodzimy -

15 Szwat – Tu Bi'Szwat (Rosz Ha-Szana le-Ilanot - Nowy rok drzew). To dzień, w którym owocowe drzewa w Izraelu budzą się po zimowym śnie - początek nowego sezonu wegetacyjnego. Dzień obchodzimy jedząc owoce, szczególnie z „Siedmiu rodzajów”, którymi błogosławiony jest Izrael (pszenica, jęczmień, winogrona, figi, granaty, oliwki i daktyle). Tego dnia pamiętamy, że „człowiek jest drzewem pola” i zastanawiamy się nad lekcjami, jakie możemy wyciągnąć z naszego botanicznego analogu.

Na miesiąc Szewat przypada Szabat Szira  - parsza Beszalach z Księgi Szmot (Księgi Wyjścia) nazwany od czytanego wówczas fragmentu o przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone.

Na miesiąc Szewat przypadają też dwie ważne daty w kalendarzu chasydzkim. Są to: 
* dzień 10 Szewat roku 1950 roku - rocznica śmierci szóstego Lubawiczer Rebbe, B'P Rabina Josefa Icchaka Schneersohna,. Tego samego dnia, dokładnie rok później, B'P Rabin Menachem Mendel Schneerson podjął się misji wyznaczonej mu przez Szóstego Rebbe, objął funkcje przywództwa i został Siódmym Rebbe;
* dzień 22 Szwat to rocznica śmierci Rebbecin Chaji Muszki Schneerson, zmarła w roku 1988 roku.