Adar (I) 22

r.

 Mój ojciec pisze w jednym z jego maamarim: "Jeśli chodzi szliszit s'uda (trzeci posiłek Szabat): aluzja do wersetu, dziś nie znajdziesz go (manna, czyli Szabat chleba) itp, oznaczajedynie, że chleb nie jest wymagany przy tym posiłku, ale musimy spożywać żywność. R. Yosi powiedział, być może jest dużo tych, którzy spożywają trzy posiłki Szabat.

 

Alter Rebe nauczał, wkrótce po przybyciu do Lyozna: „Trzeba zawsze (l'olam) być bardzo skrupulatnym (Zahir) w sprawie dawenMincha

Szczególną wartością Minchi w stosunku do Szacharit i Maariv jest to, że przychodzi w środku dnia, kiedy ludzie są zajęci swoimi sprawami osobistymi, a jednak przerywają je dla Dawen Mincha. Dlatego,

l'olam ("zawsze" lub bardziej dosłownie: "dla świata"), awoda człowieka jest ten świat…

... y'hei adam (dosłownie "człowiek musi być", ale słowa hebrajskie również oznaczają "być człowiekiem", czyli, że) jego intelekt oświetla i wpływa na jego emocje.

... zahir (dosł "skrupulatnie", ale także :) "oświecenie", to znaczy, że forma (duchowa) "oświecenia" ma przewagę nad materią. Staje się to oczywiste przez dawen Mincha.