Kaparot

r.

We wczesnych godzinach porannych dnia poprzedzającego Jom Kippur odbywa się ceremonia Kaparot ("Pokuta"). Bierzemy żywego kurczaka (koguta dla samca i kurę dla samicy) i trzykrotnie okrążając go nad głową, oświadczamy: „To jest mój zamiennik, to jest moja wymiana, to jest moje przebłaganie; idź na śmierć, a ja pójdę do długiego, dobrego i spokojnego życia." Ptactwo jest następnie zabijane zgodnie z procedurą halachiczną, kiedy to rozważamy, że jest to los, na który sami zasłużylibyśmy, broń B-że, za nasze błędy i niegodziwości. Wartość ptactwa jest przekazywana biednym, a jego mięso spożywane podczas posiłku Jom Kippur (ale nie podczas trwania postu); niektórzy oddają ptactwo biednym. (Innym zwyczajem jest odprawianie obrzędu tylko za pieniądze, recytowanie przepisanych wersetów i oddawanie pieniędzy na jałmużnę. Kaparot można odprawiać również w dniach poprzedzających, podczas „Dziesięć dni pokuty”).

Starożytny rytuał Kapparota można łatwo wykonać w zaciszu własnego domu. Rytuał wykonywany jest pomiędzy Rosz Haszana i Jom Kippur. Wszystko czego potrzebujesz to trochę gotówki i oraz tekst rytuału z modlitewnika.

Przed Jom Kippur zbierz tych, którzy chcą odprawić rytuał — swoje dzieci, siebie, współmałżonka i wszystkich zainteresowanych — i miej wystarczającą ilość gotówki na osobę, aby uczynić z tego znaczącą darowiznę. Można użyć tą samą kwotę, którą wydaje się na kurczaka.Po wykonaniu Kapparota pieniądze trafiają do cedaki, najlepiej, aby pomóc nakarmić potrzebujących w Twojej społeczności.