Lubawiczer Rebbe przybywa do USA

22 Czerwiec, 2017 r.

Rebbe-in USAW 1941 roku Lubawiczer Rebbe przybywa do USA .

Po ucieczce z okupowanego przez nazistów Paryża, po prztrwaniu  wielu niebezpiecznych miesięcy w miejscowości Vichy, Francja, Lubawiczer Rebbe, Rabin Menachem Mendel Schneerson (1902-1994) oraz jego żona, Rebbecin Chaya Mushka (1901-1988), dotarli do Lizbony i na pokładzie statku SS Serpa Pinto wyruszyli w podróż z  ogarniętej wojną Europy (z Portugalii) do USA. W poniedziałek, 23 czerwca 1941 roku - 28 Siwan wg kalendarza żydowskiego - o 10:30 rano, przybyli do Nowego Jorku.

Wkrótce po przyjeździe, teść Rebego, ówczesny Lubawiczr Rebbe Rabin Josef Jicchak Schneersohn (któremu udało się uciec z okupowanej przez nazistów Warszawy w 1940 r.), mianował go prowadzącym programy społeczne i edukacyjne w Chabad-Lubawicz. Tak się rozpoczęła wieloletnia, powiedzieć można, rewolucyjna praca Rebbego na rzecz ożywienia żydowskiego życia na półkuli zachodniej, która rozprzestrzeniła się za pośrednictwem emisariuszy ("shluchim"), wysyłanych z siedziby głównej w Nowym Jorku do najdalszych zakątków świata.

(Jak przyjęto żartobliwie mówić - wszędzie tam, gdzie jest coca-cola, jest też Chabad Lubawicz, którego emisariusze w każdej chwili są gotowi pomóc żydom w jakiejkolwiek potrzebie.)W 1941 roku