Matatiach

r.

Matatiach

Pewnego dnia kaci Antiocha przybyli do wioski Modin, gdzie mieszkał stary kapłan, Matatiach. Syryjski oficer wybudował ołtarz na rynku wioski i rozkazał, by Matatiach wzniósł ofiarę greckim bogom. Matatiach odpowiedział: „Ja, moi synowie i moi bracia zostaniemy wierni przymierzu, które B-g zawarł z naszymi przodkami!”

Tereupon, zhellenizowany Żyd, podszedł do ołtarza i wzniósł ofiarę, po czym Matatiach chwycił za miecz i zabił go, a jego synowi i przyjaciele rzucili się na Syryjskich oficerów i żołnierzy. Zabili oni wielu z nich, a reszta najeźdźców uciekła. Po bitwie sprzymierzeńcy Matatiacha zniszczyli ołtarz.  

Matatiach wiedział, że Antioch będzie wciekły, gdy usłyszy o tym, co się wydarzyło i na pewno wyśle ekspedycje by ukarać jego, i jego zwolenników. Dlatego też, Matatiach opuścił wioskę Modin i razem ze swoimi synami i przyjaciółmi udał się na wzgórza Judei.

Wszyscy wierni i odważni Żydzi przyłączyli sie do nich. Uformowali oni legiony i od czasu do czasu wychodzili ze swoich kryjówek i napadali na wrogie jednostki i forpoczty by zniszczyć pogańskie ołtarze, zbudowane tam na rozkaz Antiocha.