Wariat

r.

Nie długo potem, Seleukos został zabity, a jego brat, Antioch IV zaczął sprawować władze nad Syrią (w 3585r. – 174r. P.N.E.) Był on tyranem, wściekłym i porywczym, oraz lekceważącym religie i uczucia innych. Był nazywany “Epifanes”, co znaczy “ulubieniec bogów”, kilku innych Syryjskich władców otrzymało podobny tytuł, lecz jemu ówczesny historyk, Polebiusz, nadał epitet „Epimanes” („wariat”), tytuł, który lepiej odzwierciedlał charakter okrutnego króla.


Chcąc zjednoczyć swoje królestwo poprzez wspólną religię i kulturę, Antioch próbował wykorzenić indywidualizm Żydów poprzez tłumienie wszystkich Żydowskich Praw. Odwołał on sprawiedliwego Głównego Kapłana, Jochanana, z Świątyni w Jerozolimie. Na jego miejsce naznaczył jego brata, Joszue, który uwielbiał nazywać siebie Greckim imieniem Jason, gdyż był członkiem hellenistycznej partii i używał swojego stanowiska by rozpowszechniać coraz więcej Greckich zwyczajów wśród kapłanów.


Joszua lub Jason został zamieniony później przez Menelaosa, który obiecał królowi, że będzie mu odsyłał więcej pieniędzy niż Jason. Gdy Jochanan, były Główny Kapłan, protestował przeciwko rosnącym hellenistycznym wpływa w Świętej Świątyni, ówczesny Główny Kapłan wynajął morderców by go zabili.


Antioch był w ten czas zaangażowany w zwycięską wojnę przeciwko Egiptowi, jednak przybyli posłańcy z Rzymu zażądali by Antioch zaprzestał wojny, i musiał ustąpić. W tym czasie w Jerozolimie rozprzestrzeniły się pogłoski o tym, że Antioch miał poważny wypadek, a ludzie myśląc, że ów umarł, zaczęli powstanie przeciwko Menelaosowi. Zdradliwy Główny Kapłan uciekł razem ze swoimi przyjaciółmi.