Ree
r.Parsza Ree – Księga Dwarim - (דברים) - Księga Powtórzonego Prawa, 11:26 – 16:17
Ree lub też Re'eh, Reeh, R'eih (w tłumaczeniu z języka hebrajskiego oznacza “patrz”, jest pierwszym słowem tej parszy). Parsza Re’eh jest 47 rozdziałem Tory cotygodniowego czytania w cyklu rocznym oraz czwartym w Księdze Dwarim (Księdze Powtórzonego Prawa). Parsza Re'eh jest najdłuższą parszą w Księdze Dwarim (ale nie w całej Torze), jej tekst składa się z 7’442 Hebrajskich liter, 1’932 Herbrajskich słów. (W całej Torze najdłuższą jest Parsza Naso).
Komentarz Rabina Szaloma Stamblera:
Krótki opis Parszy Ree.
Mojżesz przemawia do synów Izraela: „Patrzcie, oto przedstawiam wam dzisiaj błogosławieństwo i przekleństwo. Błogosławieństwo, jeżeli usłuchacie przykazań Wiekuistego, B-ga naszego, które wam przekazuję dzisiaj.; a przekleństwo – jeżeli nie usłuchacie przykazań Wiekuistego, B-ga naszego…..”
Błogosławieństwo będzie wypowiedziane na górze Geryzym, przekleństwo – na górze Ebal, gdy wejdzie Naród Wybrany do Ziemi Obiecanej
W miejscu, które wskaże Haszem na „siedzibę, aby położyć imię Swoje” będzie zbudowana Świątynia, i „tylko tam mogą być składane ofiary, tylko „ku siedzibie Jego zwracajcie się i tam przychodzić będziesz.” (12:5)
Prorocy fałszywi oraz ci, którzy skłaniają innych do bałwochwalstwa powinni być ukarani karą śmierci. Miasto całe, gdzie uprawia się bałwochwalstwo powinno być zburzone, starte z oblicza Ziemi Świętej.
W Parszy Re’eh powtarzane są prawa koszerności, co jest czyste, a co czystym nie jest, jakie rodzaje zwierząt i ptactwa jeść wolno, a jakie się zabrania.
Przypomina się prawo dziesięcin, mówiące o powinności rolnika przynoszenia dziesiętnej części zbiorów do Świątyni w Jerozolimie, by tam spożywać lub sprzedawać, zaś za uzyskane pieniądze należy nabywać jedzenie, które należy spożyć również w Jerozolimie. Natomiast w określone lata ta dziesięcina powinna być przekazywana ludziom biednym. Należy przynosić pierworodnych bydła rogatego do Świątyni, by mięso z nich spożywali kapłani.
Nakaz miłosierdzia zobowiązuje Żyda, aby pomagać potrzebującym – ofiarowanie (cedaka) bądź pożyczanie. W Rok Szabatowy, który następuje co siedem lat, wszystkie długi powinny być odpuszczone. Żydzi-niewolnicy powinni być oswobodzeni po sześciu latach służby.
Święta pielgrzymie i ustawy ich dotyczące są wymieniona na zakończenie Parszy Re’eh: Pesach, Szawuot i Sukkot. „Trzy razy do roku ukaże się każdy mężczyzna twój przed obliczem Wiekuistego, Boga twojego, na miejscu, które wybierze….. „ (16:16).
Parsza Ree zawiera 17 przykazań Tory pozytywnych, t.j. nakazów i 38 zakazów, mi.in przykazanie zniszczenia miejsc bałwochwalstwa (12:2); nie wolno wymazywać (lekceważyć) świętych tekstów ani zapisanych Imion B-ga, ani niszczyć miejsc służby B-gu, na których jest Jego Imię i in...
Kolejność czytania Parszy Ree w cyklu tygodniowym:
Pierwsze czytanie — Dwarim 11:26 – 12:7
Drugie czytanie – Dwarim 12:8 – 28
Trzecie czytanie – Dwarim 12:29 – 13:19
Czwarte czytanie – Dwarim 14:1 – 21
Piąte czytanie – Dwarim 14:22 – 29
Szóste czytanie – Dwarim 15:1 - 18
Siódme czytanie – Dwarim 15:19 – 16-17