Elul

r.

Elul - czas rozachunku

Ostatni  miesiąc roku – miesiąc ELUL.    

Miesiąc ten zwiastuje nadejście Rosz HaSzana - Nowego Roku. Zbliża się koniec żydowskiego roku kalendarzowego. Chociaż jesteśmy wciąż w sezonie letnich wakacji, lecz w judaizmie, czas ma inny wymiar i określenia.

Miesiąc, gdy obchodzimy Rosz HaSzana - Nowy Rok, nie jest pierwszym miesiącem kalendarzowym. Elul jest szóstym miesiącem księżycowego kalendarza hebrajskiego.

Miesiąc ten poprzedza okres skruchy następujący na początku nowego roku, jest to pora obrachunku z własnym sumieniem i duchowych porządków.

Nasz wielki mędrzec i nauczyciel - Baal Szem Towa, mówił, że w miesiącu Elul B-g „wychodzi w pole”, by być bliżej człowieka, by dać mu szansę na powrót, na okazanie skruchy – Tszuwa …. Haszem jest otwarty na przebaczenie człowiekowi jego win.

Wzorem Stwórcy, każdy człowiek powinien podczas miesiąca Elul pojednać się z bliźnim. I nie chodzi tutaj tylko o to, by pójść do każdego, któremu sprawiło się krzywdę, z prośbą o przebaczenie. Chodzi też, albo przede wszystkim o to, by samemu „wyjść na dwór”, by być gotowym na przebaczenie tym, którzy nas urazili, czy w jakikolwiek sposób skrzywdzili. Czy jesteś gotowy?

Komentarz Rabina Szaloma Ber Stamblera:

 

Więcej o miesiącu Elul i jego tradycjach:

https://www.chabad.org.pl/swieta/wielkie-swieta/miesiac-elul-w-przygotowaniu-na-wielkie-swieta

https://www.chabad.org.pl/swieta/wielkie-swieta/miesiac-elul-w-przygotowaniu-na-wielkie-swieta/zwyczaje-miesiaca-elul-w-pigulce